Rozhovor: Blanch

Rozhovory

Bianca Macková, známa pod umeleckým menom Blanch, je speváčkou a skladateľkou v rovnomennom projekte. Jej tvorba sa vyznačuje pokojom a príležitostnou melanchóliou, ktorá ulahodí uchu fanúšika folku, ale aj indiepopu či dreampopu. Kvalita na slovenské pomery nezvyčajného zvuku projketu Blanch bola ocenená aj nadáciou Advance Investments na Radio_Head Awards 2018 a niekoľkými nomináciami v iných kategóriách. Tesne pred vydaním svojho debutu Delusion nám Bianca porozprávala, čo sa za uplynulý rok udialo v jej umeleckom, ale aj osobnom živote, ako prebiehala tvorba jej albumu a čo ju čaká najbližšie mesiace.

Od tvojho vystúpenia v In Between Books ubehlo už vyše roka. Čo sa odvtedy v tvojom živote zmenilo?

Za ten rok sa toho zmenilo strašne veľa. Ale najpodstatnejšie, čo sa mi ako Blanch stalo bolo to, že som začala pracovať na svojom debutovom albume Delusion, ktorý má release už 13. septembra. Ďalej to bolo získanie ocenenia na Radio_Head Awards od nadácie Advance Investments, a to napriek tomu, že som sa nedostala do užšieho výberu. V neposlednom rade som našla hudobníkov, s ktorými sa či na pódiu tak i v skúšobni cítim veľmi dobre. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa ľudia v kapele niesli na rovnakej alebo podobnej vlne a aby sa spolu cítili príjemne. Toto bolo pre mňa ako začínajúceho sólo umelca dlho boj.

Prípravy nového albumu u teba vrcholia. Ako prebiehala jeho tvorba? S čím si mala najväčšie problémy a čo naopak bolo jednoduchšie, ako si očakávala?

Skladby, ktoré sa na albume nachádzajú vznikali od konca roku 2016 až po obdobie, keď už sa začalo nahrávať, čiže v septembri 2018. Prvou piesňou z albumu, ktorú som kedy napísala je Wiser. Poslednou piesňou je Behind (Delusional Meaning), ktorá doteraz nebola nikde zverejnená.

Celé štúdiové prostredie bolo pre mňa veľmi nové, keďže to bol môj prvý raz. Bola som zvyknutá si nahrávať veci doma, ale toto bolo niečo iné. Toto obdobie tvorby bolo to najkrajšie a zároveň to najhoršie v mojom živote. Plnil sa mi sen, moje piesne dostávali zvečnenú podobu. To som vždy chcela. Ale za týchto pár mesiacov som mala najviac stresu, smútku a existenčných kríz za celý môj život. Nerada píšem o takýchto veciach otvorene, ale za to o takých rada píšem piesne. A práve zhrnutím celého tohto obdobia je pieseň Behind.

Čo ťa inšpiruje pri tvorení textov a hudby a čo vzniká ako prvé?

Sú to také dve obdobia. Jedno je také, že aj keď sa moc snažím nasilu niečo napísať, tak to jednoducho nejde. Alebo aj ide, ale nie som s tým stotožnená. A potom príde ten pravý čas keď mám v hlave kopec pocitov a myšlienok, ktoré sa pýtajú von. Vtedy si sadnem a za veľmi krátky čas vznikne pieseň. Často, keď sa spätne zamyslím na celý proces, ako som niektorú pieseň tvorila, tak si akosi neviem spomenúť. Neviem moc dobre vysvetľovať, ale dúfam že vám to dáva aspoň trochu zmysel.

Prečo si sa pomenovala práve „Blanch“?

Tento pseudonym som si vymyslela už celkom na začiatku. Nechcela som vystupovať pod vlastným menom. Blanch sa odvodilo od Bianca. Bianca má taliansky pôvod a znamená biela. Blanch ma francúzsky pôvod a je odvodené od blanc to znamená biela. Chcela som tak zachovať určitú podobnosť, ale pritom dosiahnuť rozdielnosť.

Aké slovo/veta definuje tento tvoj projekt najlepšie?

Vždy sa smejem, že žánrovo by som to nazvala indie soulfolk. Nech to znamená čokoľvek. Asi by som dlho rozmýšľala, akou jednou vetou to opísať. Z pohľadu autora je vždy opis jeho diela veľmi komplexný. Preto vždy hovorím, nech si z toho ľudia po vypočutí a verím, že aj pochopení zoberú to, čo sa im hodí a pasuje a urobia si na to vlastný názor aj názov.

Máš nejaký predkoncertný rituál?

Tuším ani nie. Pred koncertom pijem veľa vody a vždy si v ten deň poviem, že sa všetko dobre vydarí. Ešte si vždy nosievam nejaký ochranný kameň. Väčšinou lapis lazuli – dodáva sebavedomie a udržuje rovnováhu krčnej čakry.

Na ktorú skladbu si doteraz najviac hrdá a prečo?

Toto je veľmi ťažká otázka. Som hrdá na každú pieseň. Som hrdá na to, akú myšlienku v nej odovzdávam a som hrdá aj na to, že mi pripomína situácie, z ktorých som sa veľa naučila. Momentálne som veľmi hrdá na ideu Behind a že sa predsa ocitla ako bodkočiarka na tomto albume.

A ktorá je tvoja najobľúbenejšia z repertoáru?

Toto sú moje aktuálne obľúbené na koncerte : I love you a Gaia. A moje obľúbené nahrávky sú: New Ways, Behind (Delusional Meaning).

Tvoj zatiaľ najväčší úspech ako Blanch?

Zatiaľ najväčší úspech je to, že môžem byť Blanch, že môžem písať a ľudia počúvajú, čo chcem povedať. Každý deň si veľmi cením, že môžem robiť to, čo ma baví. Každá jedna vec, čo sa mi doteraz ako Blanch stala beriem ako krok vpred a veľký dar a možnosť.

Aké máš plány do budúcna?

Najbližšie máme v pláne release albumu a neskôr aj krst. Potom koncerty a práca na nových skladbách. Z mimo Blanch života – začala som študovať na vysokej škole. Tak moje najbližšie plány sú štúdium, krst, koncerty a veľa práce na nových piesňach.

Album Delusion vychádza 13. septembra na značke Slnko Records.

Comments are closed.